Guest guest Posted March 14, 2000 Report Share Posted March 14, 2000 Madhava, what's the fair price for ghee from a protected cow? I believe you told me that there are 2/3 of a Tablespoon/Cup of whole milk. Does that mean that 3 gallons of milk (48 Cups) make 2 Cups (32 T.)of ghee? At $10/gal, that's $30/2 Cups. 2 Cups = one pound, so $30/pound for ahimsa butter? Got butter? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted March 17, 2000 Report Share Posted March 17, 2000 "WWW: Ram Prasad (Dasa) (?)" wrote: > Madhava, what's the fair price for ghee from a protected cow? > > I believe you told me that there are 2/3 of a Tablespoon/Cup of whole milk. > Does that mean that 3 gallons of milk (48 Cups) make 2 Cups (32 T.)of ghee? > > At $10/gal, that's $30/2 Cups. 2 Cups = one pound, so $30/pound for ahimsa > butter? > > Got butter? There is 4% butter fat average in milk by weight. For homestead breeds like Jerseys, it can run as high as 6% or 3.5% for Holsteins in full flow, but take 4 %. A gallon of milk weighs 8.6 pounds, I seem to recall. Doing this by weight, because milk and butterfat have different densities (which is why cream floats to the top). So (1/(.04 x 8.6 pounds)) x $10 = $29.41 so yes about $30 per pound for ghee if we assign no value to the skim milk or buttermilk, and pay nothing for the value added of skimming the cream and making the ghee. Does the skim milk equal the value of the labor to convert the cream to ghee? That would depend on a lot of variables. then there is the cost of a container. Another way to look at it is if we take that protected milk is selling for about four times the cost of regular milk, what is the market value of of regular ghee? Never buy it but does $6 a pound sound right? 4 x $6 = $24 a pound. That would include container cost times 4, so maybe down it a little, say the ghee was cheaper than $6, call it $20. So it seems reasonable the price would be between $20 to 30. Personally, I have no protected ghee, but we do sell ghee that the profits from go to the cow protection program at New Vrindaban, so I feel it is okay. Should you be willing to pay that premium, for protected ghee, I could hook you up with a devotee in New Vrindaban who milks an old cow by hand that I buy my yoghurt from - he may have ghee. My premise for the long run though, would be that devotees could buy in the market, then donate the differential to Cow Protection programs. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted June 15, 2000 Report Share Posted June 15, 2000 - "Madhava Gosh (das) ACBSP (New Vrindavan - USA)" <Madhava.Gosh.ACBSP (AT) pamho (DOT) net> "WWW: Ram Prasad (Dasa) (?)" <ramprasad (AT) com (DOT) org>; "Cow (Protection and related issues)" <Cow (AT) pamho (DOT) net> Friday, March 17, 2000 1:07 PM Re: got milk? > > > "WWW: Ram Prasad (Dasa) (?)" wrote: > > > Madhava, what's the fair price for ghee from a protected cow? > > > > I believe you told me that there are 2/3 of a Tablespoon/Cup of whole milk. > > Does that mean that 3 gallons of milk (48 Cups) make 2 Cups (32 T.)of ghee? > > > > At $10/gal, that's $30/2 Cups. 2 Cups = one pound, so $30/pound for ahimsa > > butter? > > > > Got butter? > > There is 4% butter fat average in milk by weight. For homestead breeds like > Jerseys, it can run as high as 6% or 3.5% for Holsteins in full flow, but > take 4 %. A gallon of milk weighs 8.6 pounds, I seem to recall. Doing this > by weight, because milk and butterfat have different densities (which is why > cream floats to the top). So > > (1/(.04 x 8.6 pounds)) x $10 = $29.41 > > so yes about $30 per pound for ghee if we assign no value to the skim milk or > buttermilk, and pay nothing for the value added of skimming the cream and > making the ghee. Does the skim milk equal the value of the labor to convert > the cream to ghee? That would depend on a lot of variables. then there is the > cost of a container. > > Another way to look at it is if we take that protected milk is selling for > about four times the cost of regular milk, what is the market value of of > regular ghee? Never buy it but does $6 a pound sound right? 4 x $6 = $24 a > pound. That would include container cost times 4, so maybe down it a > little, say the ghee was cheaper than $6, call it $20. > > So it seems reasonable the price would be between $20 to 30. > > Personally, I have no protected ghee, but we do sell ghee that the profits > from go to the cow protection program at New Vrindaban, so I feel it is okay. > > Should you be willing to pay that premium, for protected ghee, I could hook > you up with a devotee in New Vrindaban who milks an old cow by hand that I buy > my yoghurt from - he may have ghee. > > My premise for the long run though, would be that devotees could buy in the > market, then donate the differential to Cow Protection programs. > > > > > > > > > Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.