Guest guest Posted January 16, 2007 Report Share Posted January 16, 2007 http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 17, 2007 Report Share Posted January 17, 2007 http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm lol....2 of my pet peeves are on there Cyndi.....precooked hot dogs in a roll and those frozen pbj sandwiches. How hard is it to open a package of rolls and a package of hot dogs and unite them yourself?LOL And if you can't make a pbj or have the nanosecond it takes to make one, well, maybe you shouldn't be eating one. sluggy Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 17, 2007 Report Share Posted January 17, 2007 Have to tell you something ironic! Just after you posted this link and I finished viewing it, I got up to get my lunch out of the office refrigerator. I opened the door and was all but smacked in the face by an EXPENSIVE bag of pre-sliced apples brought in by a co-worker (who apparently finds it too much work to slice her own, LOL)! It's probably coated I'm sure in some kind of toxic sludge to keep it from turning, heh-heh. I laughed all the way back to my desk, but declined to say what I was laughing about when asked... <wiggles eyebrows> --Cee-- RealSimple , cyndikrall wrote: > > _http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm_ > (http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm) > Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 17, 2007 Report Share Posted January 17, 2007 I have to admit, I've never heard of half of them, lol. And I did learn something-I didn't know people used baking soda to wash produce! i'm going to investigate that some more... Cyndi In a message dated 1/16/2007 10:41:05 P.M. Pacific Standard Time, arcure writes: http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htmlol....2 of my pet peeves are on there Cyndi.....precooked hot dogs in a roll and those frozen pbj sandwiches. How hard is it to open a package of rolls and a package of hot dogs and unite them yourself?LOLAnd if you can't make a pbj or have the nanosecond it takes to make one, well, maybe you shouldn't be eating one.sluggy Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 17, 2007 Report Share Posted January 17, 2007 LOL! Yes, I can only imagine what they must put on those apples to keep them from browning. It happens almost immediately! Cyndi In a message dated 1/17/2007 1:25:34 P.M. Pacific Standard Time, cbrowne writes: Have to tell you something ironic! Just after you posted this link and I finished viewing it, I got up to get my lunch out of the office refrigerator. I opened the door and was all but smacked in the face by an EXPENSIVE bag of pre-sliced apples brought in by a co-worker (who apparently finds it too much work to slice her own, LOL)! It's probably coated I'm sure in some kind of toxic sludge to keep it from turning, heh-heh. I laughed all the way back to my desk, but declined to say what I was laughing about when asked... <wiggles eyebrows>--Cee--RealSimple , cyndikrall wrote:>> _http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm_> (http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm)> Messages in this topic (3) Reply (via web post Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 18, 2007 Report Share Posted January 18, 2007 I have to admit, I've never heard of half of them, lol. And I did learn something-I didn't know people used baking soda to wash produce! i'm going to investigate that some more... Cyndi In a message dated 1/16/2007 10:41:05 P.M. Pacific Standard Time, arcure writes: http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm ******************* People use baking soda to wash their teeth......why not food, right?lol Makes sense to me. sluggy Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 18, 2007 Report Share Posted January 18, 2007 Have to tell you something ironic! Just after you posted this link and I finished viewing it, I got up to get my lunch out of the office refrigerator. I opened the door and was all but smacked in the face by an EXPENSIVE bag of pre-sliced apples brought in by a co-worker (who apparently finds it too much work to slice her own, LOL)! It's probably coated I'm sure in some kind of toxic sludge to keep it from turning, heh-heh. I laughed all the way back to my desk, but declined to say what I was laughing about when asked... <wiggles eyebrows> --Cee-- ***************** Perhaps for the next Birthday Celebration at work for this coworker, a nice apple slicer gift would be in order. Or would she be clueless as to why you bought that for her?lol sluggy Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 18, 2007 Report Share Posted January 18, 2007 Nope, she would know EXACTLY why I bought it for her, heh-heh. She is very much into health food, but only as long as it is *convenient.* (Pre-packaged, quick nuke, etc.) She is the laziest person I know and I think she only cooks dinner once or twice a year...no kidding! When I started making my lunch everyday instead of buying out, we discussed how much money I was saving and how much healthier it is, to which she replied that there is no WAY she could ever find the time to do it! I don't get it. It would take her all of 5 minutes to throw a sandwich together and stuff it in a bag with a piece of fruit and a yogurt or whatever. I think she just doesn't want to. Too much like work, LOL! --Cee-- Sluggy wrote: >> Perhaps for the next Birthday Celebration at work for this coworker, a nice apple slicer gift would be in order. Or would she be clueless as to why you bought that for her? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 19, 2007 Report Share Posted January 19, 2007 Here are two link-the first one talks about using vinegar or baking soda to wash produce. The second link says using baking soda might leave sodium residue on produce. http://www.stretcher.com/stories/00/001127b.cfm http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/5000/5353.html Interesting! Cyndi In a message dated 1/18/2007 7:46:50 A.M. Pacific Standard Time, arcure writes: I have to admit, I've never heard of half of them, lol. And I did learn something-I didn't know people used baking soda to wash produce! i'm going to investigate that some more...CyndiIn a message dated 1/16/2007 10:41:05 P.M. Pacific Standard Time, arcure (AT) ptdprolog (DOT) net writes:http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm*******************People use baking soda to wash their teeth......why not food, right?lolMakes sense to me.sluggy Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 23, 2007 Report Share Posted January 23, 2007 This was entertaining, thank you Cyndi! Below are some of my justifications for products that made the list. I know, always a troublemaker in the group. Precooked bacon. Takes 5 to 10 seconds in the microwave. I'm not eating bacon anymore, but as a once avid backpacker, this was a MUST HAVE. Pudding snacks. Same as above, the non-refrigerated kinds of course. These were great for regular camping also. Preboiled hard boiled eggs. If all you have is a microwave, or you are travel ling and craving a hard-boiled egg, these are a God-send. Think of your college/military dorm days or living in a one room flat with no real kitchen. Iced tea concentrate. Just add water. Again, this helps folks with only microwaves or a hotplate....or who want to have ice tea NOW. Cereal that comes with it's own bowl and milk. This is definitely for travel ling and dorm living. Squeezable yogurt containers. Uhm, because it is fun to eat yogurt this way. Presliced apples, ready to eat. Because I don't have an apple slicer and cut myself whenever I try to slice apples. Little baggies of chips or cookies to send in lunch boxes. Just what it says. Reader Carol added this one: "I saw onions that had been peeled for twice the price of regular unpeeled yellow onions." Lordy, if these had these at my market I would pay 3 times the price to avoid the tears and burning mascara flowing into my eyes. Ceredwyn has this to say: "Microwave popcorn - a pot, two tablspoons of popcorn, a table spoon of oil and heat cost about $.05/serving while microwave popcorn costs about $.50/ serving (or more if you get the fancy stuff)." How many offices have stoves, now really! And the oil isn't healthy...hee hee. And dorm living..... From Alyce: Peanut butter and jelly, premixed in a jar. I was amazed that people actually bought this! The volume in the jar only gives you half the peanut butter and half the jelly that you would get if you bought them individually, at almost the same price! My sister and I actually talked our very frugal Danish grandmother into buying this for us once. She still bought peanut butter separately, as well as store bought jams and jellies when she didn't have time or the harvest to can them herself, but she saw that the premixed product created a lot less mess when my sister and I made our own sandwiches. And yes, my sister and I cleaned up our own messes, but how many 7 year olds get ALL the sticky stuff up? Wet toilet paper. (Pre moistened) No comment. I have a comment........Camping and Burning Man! Travel size shampoos and conditioners or any other travel sized item. Ever calculated the cost per ounce for those? Yes, you can buy the empty travel-size containers and try to fill them with sundries from larger containers, but you usually spill/waste more than you fill or end up having to buy small funnels. Also, maybe you forgot to pack one or more of these items and with weight restrictions being even more severe than ever, I'll pay for a 2 oz bottle over an 8 oz bottle and use the saved 6 oz for something else......like handmade pottery or another cool souvenir. Oh, and did I mention camping and Burning Man? LOL (Only biodegradable sundries of course!) From reader Kirsten: A machine to "brew" ice tea. It makes it "iced" by brewing the tea onto the ice. Have they heard of sun tea? Give me a gallon of water, four tea bags and a hot afternoon... I agree this is more hassle than it is worth (someone gave my frugal Danish grandmother one of these contraptions as a gift), but sun tea is soooooooooooo hazardous to one's health! By not boiling the tea leaves, there's no way to kill the bacteria carried from the workers who picked the bushes/trees/plants. These poor people do not have the luxury of port-a-potties or hand sanitizer.... cyndikrall wrote: http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm "Forget not that the earth delights to feel your bare feet and thewinds long to play with your hair." - Kahlil Gibran Everyone is raving about the all-new Mail beta. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted January 23, 2007 Report Share Posted January 23, 2007 ROFL! Noelle, you are too funny. :-)Cyndi In a message dated 1/22/2007 11:42:19 P.M. Pacific Standard Time, pandorasway2000 writes: This was entertaining, thank you Cyndi! Below are some of my justifications for products that made the list. I know, always a troublemaker in the group. Precooked bacon. Takes 5 to 10 seconds in the microwave. I'm not eating bacon anymore, but as a once avid backpacker, this was a MUST HAVE. Pudding snacks. Same as above, the non-refrigerated kinds of course. These were great for regular camping also. Preboiled hard boiled eggs. If all you have is a microwave, or you are travel ling and craving a hard-boiled egg, these are a God-send. Think of your college/military dorm days or living in a one room flat with no real kitchen. Iced tea concentrate. Just add water. Again, this helps folks with only microwaves or a hotplate....or who want to have ice tea NOW. Cereal that comes with it's own bowl and milk. This is definitely for travel ling and dorm living. Squeezable yogurt containers. Uhm, because it is fun to eat yogurt this way. Presliced apples, ready to eat. Because I don't have an apple slicer and cut myself whenever I try to slice apples. Little baggies of chips or cookies to send in lunch boxes. Just what it says. Reader Carol added this one: "I saw onions that had been peeled for twice the price of regular unpeeled yellow onions." Lordy, if these had these at my market I would pay 3 times the price to avoid the tears and burning mascara flowing into my eyes. Ceredwyn has this to say: "Microwave popcorn - a pot, two tablspoons of popcorn, a table spoon of oil and heat cost about $.05/serving while microwave popcorn costs about $.50/ serving (or more if you get the fancy stuff)." How many offices have stoves, now really! And the oil isn't healthy...hee hee. And dorm living..... From Alyce: Peanut butter and jelly, premixed in a jar. I was amazed that people actually bought this! The volume in the jar only gives you half the peanut butter and half the jelly that you would get if you bought them individually, at almost the same price! My sister and I actually talked our very frugal Danish grandmother into buying this for us once. She still bought peanut butter separately, as well as store bought jams and jellies when she didn't have time or the harvest to can them herself, but she saw that the premixed product created a lot less mess when my sister and I made our own sandwiches. And yes, my sister and I cleaned up our own messes, but how many 7 year olds get ALL the sticky stuff up? Wet toilet paper. (Pre moistened) No comment. I have a comment........Camping and Burning Man! Travel size shampoos and conditioners or any other travel sized item. Ever calculated the cost per ounce for those? Yes, you can buy the empty travel-size containers and try to fill them with sundries from larger containers, but you usually spill/waste more than you fill or end up having to buy small funnels. Also, maybe you forgot to pack one or more of these items and with weight restrictions being even more severe than ever, I'll pay for a 2 oz bottle over an 8 oz bottle and use the saved 6 oz for something else......like handmade pottery or another cool souvenir. Oh, and did I mention camping and Burning Man? LOL (Only biodegradable sundries of course!) From reader Kirsten: A machine to "brew" ice tea. It makes it "iced" by brewing the tea onto the ice. Have they heard of sun tea? Give me a gallon of water, four tea bags and a hot afternoon... I agree this is more hassle than it is worth (someone gave my frugal Danish grandmother one of these contraptions as a gift), but sun tea is soooooooooooo hazardous to one's health! By not boiling the tea leaves, there's no way to kill the bacteria carried from the workers who picked the bushes/trees/plants. These poor people do not have the luxury of port-a-potties or hand sanitizer.... cyndikrall (AT) aol (DOT) com wrote: http://frugalliving.about.com/od/howtosaveonfood/a/incredibleslist.htm "Forget not that the earth delights to feel your bare feet and thewinds long to play with your hair." - Kahlil Gibran Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.