Guest guest Posted September 2, 2001 Report Share Posted September 2, 2001 In our house it's just myself and my girlfriend... We buy all of our food at the health food store and buy pretty much 100% organic... Not including supplements, which I don't purchase much of we spend about $65-$75 a week... I'm thinking that our bill is lower for one major reason though, we don't buy any premade or prepacked foods. Anything that we can make ourselves we do and pass on premade unless we need something real quick. I do know many of our friends that spend less then we do but they eat alot of pretty terrible stuff so that could be the reason. We go out to eat about once a week to Veggie Works in Belmar, NJ and that ends up being about $35 with a tip and that's not included in the above figure. I think alot depends on where in the country you live to. I've noticed that while travelling on business that food prices really jump when you are out of major areas or in the middle of the country... who knows? Be Good, JEff _______________ Get your FREE download of MSN Explorer at http://explorer.msn.com/intl.asp Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.