Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 Hi Everyone, I just got back from a wonderful homeschool camp-out. By the way, the vegan food was great. Veggie fahitas were a real hit! On the topic of groceries. We spend approx. $200 a month (Canadian) on our family. (Family of 5 (2 adults and 3 kids) Here's how we do it.... We make our own bread We make our own organic soy milk with our machine (Awesome investment) We don't buy packaged stuff (most packaged stuff is GMO anyway) I breastfeed my children until they are ready to wean We buy flour, beans, toothpaste in bulk through a food co-op that we are involved in. Well, that's all I can think of. What a great topic! Samantha Wife to Brian, momma to Corey (7) Asia (4 1/2) and Raven (18 months) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 Yeow...according to my currency converter that is $129.36 US dollars. You and Jeri (sp? My apologies!) are an inspiration to me....I'm looking at waste and shortcuts that I am doing without thinking. Hats off, Sarah Knapptime wrote: > > Hi Everyone, > I just got back from a wonderful homeschool camp-out. By the way, the > vegan food was great. Veggie fahitas were a real hit! > On the topic of groceries. We spend approx. $200 a month (Canadian) on > our family. (Family of 5 (2 adults and 3 kids) Here's how we do it.... > > We make our own bread > > We make our own organic soy milk with our machine (Awesome investment) > > We don't buy packaged stuff (most packaged stuff is GMO anyway) > > I breastfeed my children until they are ready to wean > > We buy flour, beans, toothpaste in bulk through a food co-op that we are > involved in. > > Well, that's all I can think of. What a great topic! > > Samantha > Wife to Brian, momma to Corey (7) Asia (4 1/2) and Raven (18 months) > > > > > Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 Someone mentioned lentil loafs on here. . .does anyone have a recipe for them? Also, I just received a bunch of dry beans in plain freezer bags. . ..can someone tell me how to cook them in a crock pot? Without having the original bags with the cooking directions on them, I'm at a loss for the quantities/proportions of beans to water. Thanks!! Change your thinking, change your life - Sarah Wrightson <sarahwrightson Saturday, September 01, 2001 1:58 PM On the cheap... > Seems about average to me, Christy. And I'd question your > friends...unless they are living on chicken pot pie and macaroni & > cheese out of boxes I don't think a family of two can live on much less > than $100 a week??? That is $4.76 a meal/$2.38 a person. You can't get > a fast food burger/fries/coke for that. > > Budget meals are always beans, which I make in quantity and freeze in > small amounts, and use on salads, or with rice, or over baked potatoes > or something. And large batch tomato sauces, also get frozen, as opposed > to wonderful raw tomato sauces with fresh summer tomatoes. Also lentil > loafs. Budget but also for time savers on those impossible days. Make > your own granolas as the store's are usually very expensive. I'm not a > huge fan of the " fake " cheese and other substitutes and they are > expensive. Soup goes a long way with a wonderful bread and/or salad. > > Time consuming...but if you put aside a day a month to a cooking frenzy > you put a lot in the freezer. > > Sarah > > Christy wrote: > > > > I hope this isn't considered off topic, but I am curious as to how much > > other group members spend on groceries each month. When I compare my > > grocery bill to my friends, my bill is two to three times as much!! For my > > family, which is just me and my 3 year old daughter, we spend $100 a week on > > groceries so $400 each month. I try to buy organic when I can (probably at > > least 50% of time if not more). I know that some big expenses are soy milk > > (dd guzzles it down!!) and organic juice. And I buy some of the vegan > > already prepared food, soy cheese, and boxed rices to save time on days that > > we are gone all day. What do other people spend, and how do you save money > > buying vegan foods?? Thanks, Christy > > > > > Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 I think someone posted a basic loaf recipe about a month ago ... i know i saved it, but i'll be durned if i can find it just now. i'm sure a search of the archives would turn up something. as for beans in the crockpot, i looked over my collection of untried crockpot bean recipes, and most seem to call for about 2 cups of dried beans, soaked, then cooked 8-10 hrs in about 6 cups of water plus seasonings, which range from pretty basic to very elaborate. I'm doing black beans in the crockpot today, and i'll let you know how they come out. ~cyd~ ______________ GET INTERNET ACCESS FROM JUNO! Juno offers FREE or PREMIUM Internet access for less! Join Juno today! For your FREE software, visit: http://dl.www.juno.com/get/tagj. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 I have a family of 4 and spend 120 a week. But I live in So. Ca. I think it must depend on where you live. ---- Saturday, September 01, 2001 11:35:23 PM Re: On the cheap... I don't know about this. In my house my mom used to spend $150 a week, andthat was with all of us not eating at home all of the time with a family orfour. I live on my own now, and can consistently spend 60 per week onfresh fruit, vegetables, and organic things. I hardly buy anything at allprocessed. I am sure it varies depending on location. Either way, $100 perweek for two is not bad by any means.Alan-"Jeri Burdett" <jeriSaturday, September 01, 2001 4:19 PMRe: On the cheap...> At 03:58 PM 9/1/01 -0500, you wrote:> >I don't think a family of two can live on much less> >than $100 a week???>> I would certainly think so. We are a family of 5 (including 2 teenagers),> and my grocery budget is $300 per month. I occasionally go over when it's> time to stock up on something, but I have never spent more than $400.>> The best advice I can give is careful shopping. Know the cheapest price> you can buy something for, and never pay more than that. If possible, buy> your produce from farmers' markets or produce stands instead of thegrocery> store. Buy staples like flour, rice, oatmeal, etc. in bulk. I hardlyever> buy canned beans; I cook several pounds of dried ones at once and freeze> them. (They thaw in a sinkful of cold water in about 15 minutes.)Anytime> I see a great deal on produce, I buy it and freeze it. Try very hard to> avoid prepared foods. They cost way more than it would cost you to make> them from scratch! When you cook, make a little extra and freeze it> (assuming it's something that freezes well). Then you'll have your own> economical convenience foods ready when you need them. You can also make> your own mixes (burger mix, etc.) when you have time and keep them around> for when you're pressed for time.>> I don't buy much juice, so I'm short on advice there. But I wonder if it> would be cheaper to make your own? I found a second-hand juicer for only> $10 or $15 at a yard sale, so it might be worth it to track one down.I've> also been considering buying a soy milk maker, because with soybeans only> costing less than a dollar a pound, it seems ridiculous to pay almost$3.00> for a half-gallon of soy milk! Anybody out there have one? Do you think> it's worth it? How does the milk taste?>> Oh, one other big money saver is making my own bread. Healthy bread costs> a fortune in stores around here. I got an antique breadmaker (aka a> breadbucket) from ebay, and it is the greatest thing! It will make 5 or 6> loaves at a time, and all you have to do is put in all your ingredients,> crank the handle for 3 minutes to knead it, put the lid on, and let it> rise. Then you give it another couple of cranks to punch it down, turn it> out, cut into loaves, and let it rise again. Bake, and you have a month's> worth of delicious homemade bread to put in your freezer!>> Jeri Burdett> TerraWeb Technologies--Solutions that fit your style> Website hosting, design, & domain registration at down-to-earth prices> http://www.twtek.com>>>>>> Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 At 07:15 PM 9/2/01 -0400, you wrote: >We make our own organic soy milk with our machine (Awesome investment) This is exactly what I've been waiting to hear! Can you tell us more? What kind of machine did you get? How does the taste compare to store-bought? What else do I need to know before I go and buy one of these things? Jeri Burdett TerraWeb Technologies--Solutions that fit your style Website hosting, design, & domain registration at down-to-earth prices http://www.twtek.com Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.