Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 " We make our own bread We make our own organic soy milk with our machine (Awesome investment) We don't buy packaged stuff (most packaged stuff is GMO anyway) I breastfeed my children until they are ready to wean We buy flour, beans, toothpaste in bulk through a food co-op that we are involved in. " As a single parent on a very tight budget, I am incredibly conscious of what I spend. I easily spend $100 per week on fruits, veggies, soy milk, soy yogurt, beans, tofu etc. This is way too much $$$ IMO. I wish to God I could be living somewhere where I could " live off of the land " . The price of things disgusts me. I pay $2.99 CND for a 2 litre carton of soymilk (from a wholesaler) while my sister pays $1.99 CND (retail) for 4 litres of of cow's milk. I pay $2.24 CND (wholesale) for a 440ml carton of soy yogurt while my sister pays 99 cents CND (retail) for 750ml of dairy yogurt. This is crazy and I often think about going back to just being a vegetartian and not vegan based on the financial aspect of it all. Could I be being wiser? Where I do see the difference is in the cost of meat versus tofu and beans. I do make my own breads, juices etc and am still breastfeeding my 26 1/2 month old dd but the cost is still there! Grrrr ... I could go on a rampage but I won't! Why does it cost so much to live heathfully? Shouldn't people who choose to live unhealthy be made to pay more? They could put the extra money from crap foods into our health care system! I have been thoroughly frustrated this week about the cost of things so this topic could not have come up at a better time! About this close to going back to veg-not-vegan .... (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) Jodi ~ Mama to nursling Dasha (06/22/99)(.)(.) (.)(.) British Columbia, Canada (.)(.) (.)(.) Have a blessed day! (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ " Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice; it is not a thing to be waited for, it is a thing to be achieved. " --William Jennings Bryan, politician _______________ Get your FREE download of MSN Explorer at http://explorer.msn.com/intl.asp Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 Jodi Barnard wrote: > [...] I pay $2.99 CND for a 2 litre carton of soymilk > (from a wholesaler) while my sister pays $1.99 CND (retail) for 4 litres of > of cow's milk. [...] This seems like an appropriate moment to point out a trick I discovered a few months ago. My partner and I were buying low fat soy milk like it was going out of style until I noticed the ingredients, and it all seemed so simple: it was just soy milk and water. So I tried buying the regular soy milk and mixing it with an equal amount of filtered water, and you know what? It tastes exactly the same as the low-fat stuff. We're now, obviously, spending half the money we used to spend on soy milk. Seems almost too " duh " to be true, but if you're buying the low-fat stuff, I strongly suggest you switch to doing it this way and save yourself the cash. We also make our own fake mayo, and are able to use -very- little oil, so the major source of fat is the tofu, and we use low-fat tofu anyway. Our " mayo " ends up costing us about $1 per jar (mostly the cost of the tofu), and has only about a gram of fat per serving. The recipe we use is modified from the _Vegan Vittles_ cookbook: one package of firm silken tofu, a little apple cider vinegar, a little lemon juice, a touch of oil, some prepared mustard, and a bit of sugar and salt. Doesn't taste exactly like mayo, but for me, that's just as well since I was never much of a mayo fan. It's a delicious way to moisten up a sandwich, though. Mmm. :-) I have more tips and tricks, but I'll stop now -- I'm making myself hungry. ;-) - Kate O' Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 I know how you feel on the veg-to-vegan thing, Jodi and appreciate you're being so forthright about your frustration. I feel the same way many busy days when I have to eat yet another plain, dry bagel and piece of old fruit at school because I didn't have time to plan ahead. However, when I think about the alternative (eating real cream cheese or a serving of mac and cheese) it sounds so gross to me I know I'm probably doing the right thing. I've loved this great conversation about the financial cost of being vegan: so often I talk about how easy it is these days to do it with all the products that are readily available to us, that I overlook how easy it is to do (even this!) badly by relying too much on Tofutti/Tofurkey/you name it pre-packaged options... In fact, my husband and I have actually gained more weight since going from veg-to-vegan than we did when we went veggie-- anyone else experience this? I've been assuming it's from the carbo-loading we've been doing in lieu of getting in there and making something " real " to eat because we're tired, rushed, etc. To tell you the truth, eating has become a big pain for us lately! Sorry for the complaint session, just wanted to vent a little, I suppose. Beth > > Jodi Barnard [libellule_bleu] > Monday, September 03, 2001 12:14 PM > > Re: On the Cheap! > > > > " We make our own bread > > We make our own organic soy milk with our machine (Awesome investment) > > We don't buy packaged stuff (most packaged stuff is GMO anyway) > > I breastfeed my children until they are ready to wean > > We buy flour, beans, toothpaste in bulk through a food co-op that we are > involved in. " > > As a single parent on a very tight budget, I am incredibly > conscious of what > I spend. I easily spend $100 per week on fruits, veggies, soy milk, soy > yogurt, beans, tofu etc. This is way too much $$$ IMO. I wish to God I > could be living somewhere where I could " live off of the land " . > The price > of things disgusts me. I pay $2.99 CND for a 2 litre carton of soymilk > (from a wholesaler) while my sister pays $1.99 CND (retail) for 4 > litres of > of cow's milk. I pay $2.24 CND (wholesale) for a 440ml carton of > soy yogurt > while my sister pays 99 cents CND (retail) for 750ml of dairy > yogurt. This > is crazy and I often think about going back to just being a > vegetartian and > not vegan based on the financial aspect of it all. Could I be > being wiser? > Where I do see the difference is in the cost of meat versus tofu > and beans. > I do make my own breads, juices etc and am still breastfeeding my 26 1/2 > month old dd but the cost is still there! Grrrr ... I could go > on a rampage > but I won't! Why does it cost so much to live heathfully? > Shouldn't people > who choose to live unhealthy be made to pay more? They could put > the extra > money from crap foods into our health care system! I have been > thoroughly > frustrated this week about the cost of things so this topic could > not have > come up at a better time! > > About this close to going back to veg-not-vegan .... > > > (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) > (.)(.) Jodi ~ Mama to nursling Dasha (06/22/99)(.)(.) > (.)(.) British Columbia, Canada (.)(.) > (.)(.) Have a blessed day! (.)(.) > (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) (.)(.) > > ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ > " Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice; it is not a > thing to be waited for, it is a thing to be achieved. " > --William Jennings Bryan, politician > > > > _______________ > Get your FREE download of MSN Explorer at http://explorer.msn.com/intl.asp > > > > > > Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 At 09:37 AM 9/3/01 -0700, you wrote: >I have more tips and tricks, but I'll stop now -- I'm >making myself hungry. ;-) No, no! Don't stop! Go have a snack and come back and post more tips and tricks. <grin> Jeri Burdett TerraWeb Technologies--Solutions that fit your style Website hosting, design, & domain registration at down-to-earth prices http://www.twtek.com Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 Jeri Burdett wrote: > At 09:37 AM 9/3/01 -0700, you wrote: > >I have more tips and tricks, but I'll stop now -- I'm > >making myself hungry. ;-) > > No, no! Don't stop! Go have a snack and come back and post more tips and > tricks. <grin> OK, then, here are some more off the top of my head: - When you shop for produce, look for the stuff that's on sale and stock up, but only if you honestly think you can and will use it all for soups, sauces, etc. that you can then freeze for later thawing and eating. Nothing is as good a bargain (and as healthy!) as in-season produce. - Keep potatoes on hand, and use them to add bulk to soups, stews, casseroles, whatever -- they're usually cheap, they last a long time when stored well, and they make you feel full. In short, a great bargain food. - If you can get dehydrated TVP cheap, it's another great way to make a meal seem heartier and more filling, and it's handy to have around when you accidentally make your soup too thin -- just throw some in there as is (I mean, don't rehydrate it beforehand) and it will absorb the liquid as it rehydrates. Many an impromptu soup gone awry has been salvaged this way at my house. :-) - Use dehydrated beans instead of canned whenever possible. They don't take -that- much effort if you're able to plan ahead, and they're cheaper. They also waste less packaging, so you can feel smug about doing the right thing for the environment. ;-) Another tactic is to figure out the foods you most like to prepare and eat (one of our favorites is pasta with sauteed mushrooms and onions, topped with hot sauce), and calculate how much they cost to make. Then see if you can cut the cost anywhere. We did this with several dishes by cutting the amount of the costliest ingredient, substituting some cheaper ingredients, and so on, and we now have a " menu " of three or four inexpensive (under $3 for both of us) meals that we like enough to eat several times a week, and a few special meals (all under $10 for both of us) that we can eat every few weeks. We try to eat out only a few times per month (usually Thai food), and every so often, when I have an uncontrollable urge to cook something different, we'll splurge on making something new and experimental. Looking forward to seeing others' tips and tricks, - Kate O' Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted September 3, 2001 Report Share Posted September 3, 2001 Trick...keep a bag in the freezer and put the tops/bottoms/snippets, etc. that you have cut off veggies into it. When the bag is full use for soup. Save just about everything -- the teeny bits of garlic you've cut off from either end, the end of the squash and peppers, mushroom stems, tag bottom of the celery bunch. Even that bit that is just a tad too slimy to put in salad, but hasn't turned. You can strain it all out. Sarah Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.