Jump to content
IndiaDivine.org

Forgot about the Watermelon!

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

Guest guest

I forgot to mention this crazy craving for watermelon I've never had

before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent like $30 this week

just for watermelon.Phew!How much watermelon can I eat?

 

Love,Nicole

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

Hahahahaha! That's great! I've been craving avacados!

Between that and watermelon my hubby's eyebrows go up

quite often!!! Isn't it fun! Hug. Love, dhyana

 

 

--- ntaroiu <lsirca wrote:

 

> I forgot to mention this crazy craving for

> watermelon I've never had

> before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent

> like $30 this week

> just for watermelon.Phew!How much watermelon can I

> eat?

>

> Love,Nicole

>

>

 

 

 

 

______________________________\

____

Take the Internet to Go: Go puts the Internet in your pocket: mail, news,

photos & more.

http://mobile./go?refer=1GNXIC

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

I have been eating a lot of watermelon too, but $30 dollars worth in

one week! Wow! That would be about 7 or 8 watermelons for me. LOL! Are

the watermelons expensive where you live or are you eating that many?

If my hubby wasn't home and me having to cook meals, I could handle

just eating watermelon meals. :) Lucky you, Nicole! LOL!

 

blessings & love

 

CC

 

, " ntaroiu "

<lsirca wrote:

>

> I forgot to mention this crazy craving for watermelon I've never

had

> before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent like $30 this week

> just for watermelon.Phew!How much watermelon can I eat?

>

> Love,Nicole

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

Yeah the watermelons here are 67c per lb and I live in ny.Ick!

 

love,Nicole

 

, " crazycats711 "

<crazycats711 wrote:

>

> I have been eating a lot of watermelon too, but $30 dollars worth

in

> one week! Wow! That would be about 7 or 8 watermelons for me. LOL!

Are

> the watermelons expensive where you live or are you eating that

many?

> If my hubby wasn't home and me having to cook meals, I could

handle

> just eating watermelon meals. :) Lucky you, Nicole! LOL!

>

> blessings & love

>

> CC

>

> , " ntaroiu "

> <lsirca@> wrote:

> >

> > I forgot to mention this crazy craving for watermelon I've

never

> had

> > before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent like $30 this

week

> > just for watermelon.Phew!How much watermelon can I eat?

> >

> > Love,Nicole

> >

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

I'm in Ohio and my watermelon cost $5.99

And it's not that good (not very red inside)'

 

---- ntaroiu <lsirca wrote:

> Yeah the watermelons here are 67c per lb and I live in ny.Ick!

>

> love,Nicole

>

> , " crazycats711 "

> <crazycats711 wrote:

> >

> > I have been eating a lot of watermelon too, but $30 dollars worth

> in

> > one week! Wow! That would be about 7 or 8 watermelons for me. LOL!

> Are

> > the watermelons expensive where you live or are you eating that

> many?

> > If my hubby wasn't home and me having to cook meals, I could

> handle

> > just eating watermelon meals. :) Lucky you, Nicole! LOL!

> >

> > blessings & love

> >

> > CC

> >

> > , " ntaroiu "

> > <lsirca@> wrote:

> > >

> > > I forgot to mention this crazy craving for watermelon I've

> never

> > had

> > > before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent like $30 this

> week

> > > just for watermelon.Phew!How much watermelon can I eat?

> > >

> > > Love,Nicole

> > >

> >

>

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

Great price for the whole watermelon !Too bad it's not red inside

or sweet.The one I bought was very red and sweet.it was cut in like

1/4 of a watermelon and wrapped in plastic wrap so you can see it

what you are getting and it's seedless too.I bought a whole

watermelon once and it was kind of small for $9 and it wasn't too

sweet or red so I guess $5.99 for a whole one in Ohio is really good.

 

Love,Nicole

 

 

 

,

<pleiades69 wrote:

>

> I'm in Ohio and my watermelon cost $5.99

> And it's not that good (not very red inside)'

>

> ---- ntaroiu <lsirca wrote:

> > Yeah the watermelons here are 67c per lb and I live in ny.Ick!

> >

> > love,Nicole

> >

> > Kundalini-Awakening-Systems-

1 , " crazycats711 "

> > <crazycats711@> wrote:

> > >

> > > I have been eating a lot of watermelon too, but $30 dollars

worth

> > in

> > > one week! Wow! That would be about 7 or 8 watermelons for me.

LOL!

> > Are

> > > the watermelons expensive where you live or are you eating

that

> > many?

> > > If my hubby wasn't home and me having to cook meals, I could

> > handle

> > > just eating watermelon meals. :) Lucky you, Nicole! LOL!

> > >

> > > blessings & love

> > >

> > > CC

> > >

> > > Kundalini-Awakening-Systems-

1 , " ntaroiu "

> > > <lsirca@> wrote:

> > > >

> > > > I forgot to mention this crazy craving for watermelon I've

> > never

> > > had

> > > > before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent like $30

this

> > week

> > > > just for watermelon.Phew!How much watermelon can I eat?

> > > >

> > > > Love,Nicole

> > > >

> > >

> >

> >

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

I buy mine serval days ahead of time from the time I will be cutting

it. As it sets, it will get riper and sweeter. Mine only cost $3.99

and sometimes less.

Blessings

CC

 

, " ntaroiu "

<lsirca wrote:

>

> Great price for the whole watermelon !Too bad it's not red inside

> or sweet.The one I bought was very red and sweet.it was cut in like

> 1/4 of a watermelon and wrapped in plastic wrap so you can see it

> what you are getting and it's seedless too.I bought a whole

> watermelon once and it was kind of small for $9 and it wasn't too

> sweet or red so I guess $5.99 for a whole one in Ohio is really

good.

>

> Love,Nicole

>

>

>

> ,

> <pleiades69@> wrote:

> >

> > I'm in Ohio and my watermelon cost $5.99

> > And it's not that good (not very red inside)'

> >

> > ---- ntaroiu <lsirca@> wrote:

> > > Yeah the watermelons here are 67c per lb and I live in ny.Ick!

> > >

> > > love,Nicole

> > >

> > > Kundalini-Awakening-Systems-

> 1 , " crazycats711 "

> > > <crazycats711@> wrote:

> > > >

> > > > I have been eating a lot of watermelon too, but $30 dollars

> worth

> > > in

> > > > one week! Wow! That would be about 7 or 8 watermelons for me.

> LOL!

> > > Are

> > > > the watermelons expensive where you live or are you eating

> that

> > > many?

> > > > If my hubby wasn't home and me having to cook meals, I could

> > > handle

> > > > just eating watermelon meals. :) Lucky you, Nicole! LOL!

> > > >

> > > > blessings & love

> > > >

> > > > CC

> > > >

> > > > Kundalini-Awakening-Systems-

> 1 , " ntaroiu "

> > > > <lsirca@> wrote:

> > > > >

> > > > > I forgot to mention this crazy craving for watermelon

I've

> > > never

> > > > had

> > > > > before.I ate it everyday 3x aday this week.I spent like $30

> this

> > > week

> > > > > just for watermelon.Phew!How much watermelon can I eat?

> > > > >

> > > > > Love,Nicole

> > > > >

> > > >

> > >

> > >

> >

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

Nicole,

In case you haven't heard this before...I will share with you what my

sister in law taught me about buying a watermelon....she was from a place where

they were grown.

Thump them first...and listen for a low hollow sounding thump. Then when

one is found...turn it over to make sure it has yellow on the bottom of

it...this will show that it is ripe and full of water and flavor. Works for

me....

 

Adina

 

 

 

Now that's room service! Choose from over 150,000 hotels

in 45,000 destinations on Travel to find your fit.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

I am glad you brought that up Adina. I meant to tell about that

little trick and got side tracked. I always thump the melon before I

buy. When I plan on eating it that day or the next I do get one with

a low hollow sound.

 

CC

 

, Adina Bolt

<whitefeatherprincess wrote:

>

> Nicole,

> In case you haven't heard this before...I will share with you

what my sister in law taught me about buying a watermelon....she was

from a place where they were grown.

> Thump them first...and listen for a low hollow sounding

thump. Then when one is found...turn it over to make sure it has

yellow on the bottom of it...this will show that it is ripe and full

of water and flavor. Works for me....

>

> Adina

>

>

>

> Now that's room service! Choose from over 150,000 hotels

> in 45,000 destinations on Travel to find your fit.

>

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

Yeah, I knew about this little trick , but it doesn't seem to work with

the seedless watermelons. They just look the same and they are light green

without any blemishes. I have not seen any of the other ones here. I buy the

cut ones and the ones that have a deep red color.

 

 

 

 

Love,Nicole

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...